01
października
2018

IAA 2018

 

 

Od 19 do 27 września w Hanowerze odbywały się targi  IAA – największa w Europie impreza, na której prezentowane są pojazdy użytkowe wykorzystywane w branży transportowej. Jest to impreza cykliczna, na której wystawia się największy w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie,  producent naczep i przyczep – firma Wielton. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 19 września br., w trakcie tegorocznych targów IAA w Hanowerze, Grupa Wielton zaprezentowała pełną siłę zintegrowanej Grupy, ogłaszając jednocześnie przejęcie kolejnego zagranicznego producenta rozwiązań transportowych. Przedsiębiorstwem, które zostanie włączone w portfolio marek Grupy Wielton jest angielska spółka Lawrence David.

 

W pierwszym etapie transakcji Grupa przejmuje 75 proc. jej udziałów, a w ciągu kolejnych 4 lat nabędzie pozostałe 25 proc. Lawrence David to podmiot z ponad 40-letnim doświadczeniem w branży, znany z wysokiej jakości naczep i zabudów oraz mocny lokalny brand, zajmujący 3. pozycję na rynku brytyjskim. Wartość transakcji wyniosła 26 mln GBP. Dzięki niej Grupa Wielton zwiększy wolumen sprzedaży do około 20 tysięcy sztuk pojazdów w skali roku. Tym, co kluczowe w kontekście realizacji strategii rozwoju Grupy Wielton poprzez przejęcia, jest multibrandowość. Oznacza to budowanie siły Grupy w oparciu o rozpoznawalne silne lokalnie marki.

To integracja przejmowanych spółek jest priorytetem Grupy Wielton, ponieważ dzięki temu mogą one skorzystać z efektu skali Grupy w sferze zakupowej, procesowej, produkcyjnej i finansowej.

Koncepcja integracji w Grupie zakłada też korzyści, które dotyczą dokładnie wszystkich działających pod szyldem Wielton podmiotów. Jest to m.in. zwiększenie efektu skali zakupowej, co zapewnia zakup tańszych surowców i komponentów, a także wzmocnienie przepływu technologicznego i know-how. Akwizycje wpływają także na zwiększenie liczby wysokospecjalistycznych punktów serwisowych oraz punktów partnerskich w Europie. Wszystkie te działania umacniają pozycję całej Grupy na kluczowych rynkach międzynarodowych.

Potwierdzeniem skuteczności strategii Grupy Wielton oraz działań marketingowych na rynku międzynarodowym, gdzie targi IAA należą do najważniejszych dla firmy wydarzeń targowych, są rekordowe wyniki finansowe. Przychody Grupy Wielton w pierwszym półroczu 2018 roku były wyższe o ponad 24 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 983,4 mln zł. Na koniec okresu skonsolidowany zysk netto osiągnął poziom 39,2 mln zł (wyższy w ujęciu r/r o 23,2 proc.), a wynik EBITDA 51,3 mln zł przy rentowności 5,3 proc (o 18,2 proc. więcej r/r.).

 

 

Wielton S.A. z siedzibą w Wieluniu to największy polski producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należy do grona trzech największych producentów w swojej branży w Europie. Jest także w dziesiątce największych światowych graczy w branży. Klientami Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne i rolnicze. Grupa Wielton posiada trzy centra produkcyjne: w Polsce, Niemczech oraz we Francji, a także dwie montownie: we Włoszech i w Rosji. Pod koniec 2016 roku Wielton uruchomił spółkę zależną w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie jako pierwszy europejski producent wybuduje montownię naczep drogowych.

 

W ramach całej Grupy zatrudnienie znajduje obecnie około 2,8 tys. pracowników, przy czym najwięcej, bo aż 1,7 tys. w Wieluniu. Swoim klientom producent zapewnia również wsparcie serwisowe. Kierowcy mogą skorzystać z jednego z ponad 600 punktów zlokalizowanych w 29 krajach Europy. W 2016 r. w Wieluniu Wielton otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe. Inwestycje w badania i rozwój to dla spółki istotny element strategii. Już dziś firma współpracuje z instytutami i uczelniami w Polsce i za granicą, a Centrum Badań i Rozwoju posiada jedyną w Polsce, a drugą w Europie stację do całopojazdowego badania naczep, która umożliwia wykrywanie ewentualnych usterek już na etapie testów produkowanych pojazdów. Wielton, jako członek Śląskiego Klastra Lotniczego, pozostaje w stałej współpracy z innymi firmami zrzeszonymi w ŚKL, m.in. WKK Papiotrek (producent i konstruktów wyrobów kompozytowych, SktyTech Research (projekty BR, w tym projekt Telematyka), Pivotal (telematyka oraz konfigurator produktów) czy Aerologin (systemy kontroli, autonomiczność, drony). Oferta Grupy Wielton z roku na rok się poszerza i zostaje wzbogacona o nowe produkty. Klienci mogą wybierać spośród 11 grup pojazdów, dostępnych w 800 konfiguracjach. Siłą Grupy jest konsekwentnie realizowana strategia, oparta na rozwoju organicznym i akwizycjach. W maju 2017 r. Grupa przejęła niemiecką spółkę Langendorf, dzięki czemu poszerzyła swoją ofertę m.in. o specjalistyczne pojazdy do przewozu szkła i prefabrykatów betonowych, a w ostatnim kwartale 2017 roku sfinalizowała przejęcie 100% udziałów we francuskiej spółce Fruehauf SAS.

Dołączone pliki: