22
września
2017

Matchmaking mission in Thessaloniki

 

10 edycja spotkań została zorganizowana w kontekście Międzynarodowych Targów w Salonikach w ścisłej współpracy z Centrum Badań i Technologii - klastrami Hellas, Chorus i Corallia oraz przy wsparciu lokalnych EEN Hellas i od Bałkanów Sieć klastra.

Delegacja składała się z około 50 klastrów z 17 krajów UE i regionu Bałkanów Medycznych, działających w sektorach kreatywnych i kulturalnych, inteligentnych miast, gospodarki o obiegu zamkniętym, mobilności i motoryzacji. Klastry pochodziły z całej Europy (Grecja, Hiszpania, Francja, Włochy, Chorwacja, Wielka Brytania, Węgry, Polska, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Litwa, Szwecja) oraz regionu Bałkanów Medycznych (Serbia, Czarnogóra, FYROM, Albania).

Dzień rozpoczął się od wstępnych uwag od Dr Ulla Engelmann, szefa działu ds. Klastrów z DG Grow, który podkreślił kilka nowych inicjatyw politycznych, w szczególności nadchodzące ESCP dla inteligentnych inwestycji specjalizacyjnych i ogłosił kolejną imprezę Rozwijaj swój region w Walencji (8-9 listopada ). Pan Constantinos Michailides, dyrektor Dyrekcji ds. Innowacji i Przedsiębiorczości w regionie gospodarza wydarzenia, Region Środkowej Macedonii przedstawił przegląd roli klastrów w strategii regionalnej. Powstał okrągły stół polityki, w którym przedstawiciele regionów i państw członkowskich (region Środkowej Macedonii, Chorwacji i Węgier) przedstawili przegląd roli klastrów w strategii regionalnej i / lub krajowej, przy udziale urzędnika ds. Polityki JRC przedstawili sprawozdanie w sprawie: "Rola inteligentnej specjalizacji w polityce rozszerzenia i sąsiedztwa UE".

W tej sekcji została zaprezentowana międzynarodowa współpraca (BalkanMed Interreg, bałkański klaster i klaster MareFGV) oraz dyskusje seminaryjne na temat współpracy w dziedzinie "inteligentnego miasta i gospodarki o obiegu zamkniętym" oraz "przemysłów kulturalnych i kreatywnych" z przedstawicielami klastry i menedżerowie MŚP zaangażowani w klastry.

 

CERTH zaoferował naszej delegacji możliwość odwiedzenia jej zaawansowanych technologii (5 instytutów) w ramach trzech grup tematycznych: inteligentnego miasta i kreatywnych branż, energii i przemysłu rolno-spożywczego.

 

Drugiego dnia delegacja klastra zgromadziła się w Centrum Konferencyjnym Nikolaos Germanos w ramach 82. Międzynarodowych Targów w Salonikach, by wziąć udział w spotkaniach C2C (klaster-klaster). Dzięki wsparciu Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości Hellas i ich partnerzy PRAXI i SBBE. W tym dniu zaplanowano ponad 133 spotkania. Interaktywna sesja podsumowująca zamknęła poranną sesję animowaną przez Christophe'a Guicharda, dyrektora ds. Polityki w DG GROW i Marc Pattinson, koordynatora ECCP. Informacje zwrotne od delegacji podkreśliły użyteczność łączenia polityki i możliwości uczenia się z działaniami C2C, a także C2B z firmami z targów. Tematyczny temat wydarzenia jest również ważny i musi zapewnić możliwość zarówno sektorowej, jak i odpowiedniej wymiany.

Dołączone pliki: