27
maja
2024

Tydzień Latania w Mieście Nauki 27 maja - 2 czerwca 2024 r.

 

W Katowicach - Mieście Nauki, rozpoczął się 21. "Tydzień Latania".

Dziś, 27 maja 2024 r., na Politechnice Śląskiej zainaugurowano pierwszy dzień wydarzenia dedykowanego entuzjastom i specjalistom z branży lotniczej, którego centralnym punktem była konferencja "Dzień Przemysłu Lotniczego", gromadząca wybitnych ekspertów i przedstawicieli firm z tej dziedziny.

Lotnictwo dla jednych jest pasją życia, dla innych sposobem na życie, a dla jeszcze innych niespełnionym marzeniem. "Tydzień Latania" to dawka lotniczych inspiracji, ale także ważnych dyskusji i wymiany zdań, m.in. na temat przyszłości lotnictwa. Prelegenci podkreślali, jak ważna jest współpraca w branży lotniczej oraz jej rozwój na Śląsku.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji na temat przyszłości oraz innowacji w sektorze lotniczym. Jednym z paneli podczas konferencji była prezentacja pt. "Śląski Klaster Lotniczy – stan obecny, perspektywy rozwoju", moderowana przez Joannę Wagner-Dobosz ze Śląskiego Klastra Lotniczego.

Wśród panelistów znaleźli się:

  • Jarosław Bulanda, wiceprezes Śląskiego Klastra Lotniczego
  • Henryk Mynarski, Zakład Szybowcowcowy "Jeżów"
  • Andrzej Papiorek, Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych Andrzej Papiorek
  • Bogusław Holeksa, Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji
  • Sebastian Drąg, SkyMedia, Skybro

 

Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania osiągnięć, celów oraz projektów realizowanych przez Śląski Klaster Lotniczy, w tym Branżowego Centrum Umiejętności SkyPort.

Śląski Klaster Lotniczy zaangażowany jest jako partner branżowy w powołanie pierwszego w Polsce Branżowego Centrum Umiejętności "SkyPort", gdzie szkoleni są przyszli pracownicy związani z obsługą lotniska oraz bezpieczeństwem w lotnictwie – co jest dzisiaj szczególnie istotne. Dodatkowo będą realizowane działania związane z cyberbezpieczeństwem w lotnictwie, co będzie kluczowym elementem działań w kontekście nowych wyzwań związanych z cyberprzestrzenią.

Wydarzenie to nie tylko podkreśliło znaczenie regionu w przemyśle lotniczym, ale również umożliwiło nawiązanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń między uczestnikami.

Razem wyznaczamy nowe standardy i kreujemy przyszłość lotnictwa.

 

Dołączone pliki: